Yaralama Suçu

Yaralama Suçu ve Hukuki Boyutu
Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında ele alınan yaralama suçu, bir kişinin vücut bütünlüğüne kasten zarar verilmesi anlamına gelir. TCK’nın 86. maddesinde düzenlenen bu suç, basit yaralama ve nitelikli yaralama olmak üzere ikiye ayrılır. Suçun oluşabilmesi için mağdurun bedensel veya ruhsal sağlığının bozulması gerekmektedir.
Basit Yaralama Suçu ve Cezası
TCK 86/1’e göre, bir kimsenin kasten yaralanması halinde fail, bir yıldan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Ancak, yaralama eylemi mağdurun basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek nitelikteyse, hapis cezası altı aydan bir yıla kadar olabilir.
Nitelikli Yaralama Suçu ve Cezaları
Türk Ceza Kanunu’nun 86/3. maddesi, yaralama suçunun bazı durumlarda daha ağır cezalarla cezalandırılacağını düzenler. Nitelikli yaralama halleri şunlardır:
- Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı işlenmesi
- Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenmesi
- Silahla işlenmesi
- Canavarca hisle veya eziyet çektirerek işlenmesi
- Kadına veya çocuğa karşı işlenmesi
Bu durumlarda ceza bir kat artırılır ve failin tutuklanma ihtimali doğar.
Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama Suçu
Eğer kasten yaralama sonucu mağdurun:
- Duyularından veya organlarından birinin işlevi sürekli olarak bozulursa,
- Konuşma veya çocuk yapma yeteneği kaybolursa,
- Yüzünde kalıcı bir iz meydana gelirse,
- Hayati tehlike geçirmişse,
Beş yıldan on iki yıla kadar hapis cezası verilir. Eğer mağdur ölürse ancak failin kastı öldürmek değilse, bu durumda ceza on iki yıldan on sekiz yıla kadar hapis olarak belirlenir.
Meşru Yaralama Suçları ve Hukuki Dayanakları
Bazı hallerde yaralama suç teşkil etmez veya faile ceza verilmez. Bu durumlar hukuka uygunluk nedenleri kapsamında değerlendirilir.
Meşru Müdafaa (TCK 25/1)
Bir kişi kendisini veya başkasını haksız bir saldırıdan korurken karşı tarafı yaralarsa, ceza almaz. Ancak orantılılık ilkesine dikkat edilmelidir. Örneğin, bir kişi hafif bir tehdide aşırı bir güçle karşılık verirse, meşru müdafaa hükümleri uygulanmayabilir.
Zorunluluk Hali (TCK 25/2)
Kendi hayatını veya bir başkasının hayatını kurtarmak için başkasını yaralamak zorunda kalan kişi, zorunluluk hali sebebiyle ceza almayabilir. Örneğin, birinin üzerine düşmekte olan ağır bir cisimden kaçarken başka bir kişiye çarpıp onu yaralayan kişi ceza almaz.
Hekimlerin ve Sağlık Personelinin Müdahaleleri (TCK 24)
Doktorlar ve sağlık çalışanları, tıbbi müdahaleler sırasında hastalarını yaralayabilir. Ancak, bu durum hukuka uygunluk teşkil eder. Ameliyat veya tedavi amaçlı yapılan tıbbi müdahaleler, hastanın rızasıyla gerçekleştirildiği sürece suç sayılmaz.
Spor Müsabakalarındaki Yaralamalar
Futbol, boks, güreş gibi temas sporlarında, oyuncuların birbirlerini istemeden yaralamaları suç teşkil etmez. Ancak kural dışı, kasıtlı ve aşırı şiddet içeren hareketler hukuka aykırı sayılabilir.
Yaralama Suçunda Şikayet ve Soruşturma Süreci
Basit yaralama suçlarında mağdur şikayetçi olmazsa, soruşturma yapılmaz. Ancak nitelikli yaralama suçları re’sen (kendiliğinden) soruşturulur ve şikayete tabi değildir.
Zamanaşımı Süresi
Yaralama suçlarında dava açılabilmesi için belirlenen zamanaşımı süresi:
- Basit yaralama suçları için 8 yıl,
- Ağır yaralama suçları için 15 yıl olarak belirlenmiştir.
Eğer bu süre zarfında dava açılmazsa, suç zamanaşımına uğrar ve fail ceza almaz.
Türk Ceza Kanunu'na göre yaralama suçu, mağdurun beden bütünlüğünü ihlal eden bir fiil olarak değerlendirilir ve ciddi cezai yaptırımlara tabidir.
Ancak meşru müdafaa, zorunluluk hali ve tıbbi müdahaleler gibi durumlar, hukuka uygunluk nedenleri kapsamında değerlendirilir ve fail cezalandırılmaz. Yaralama suçlarına ilişkin davalarda doğru savunma yapmak, hukuki süreçleri takip etmek ve hak kaybına uğramamak için uzman bir avukata danışmak önemlidir.
Makaleler | Ceza Hukuku Avukat Uğur Azap Antalya Hukuk Ofisi
-
Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamaMadde 216- (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) Halkın bir kesimini... +Devamını oku
-
Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmeMadde 327- (1) Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri temin eden kimseye üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası verilir.(2) Fiil, savaş sırasında işlenmiş veya Devletin savaş hazırlıklarını veya savaş etkinliğini veya askerî hareketlerini tehlikeye koymuşsa müebbet... +Devamını oku
-
Telefon Numarası, Adres veya Fotoğraf Paylaşmanın CezasıBir kişinin telefon numarasını, ev adresini veya tanınmasını sağlayan fotoğrafını rızası dışında başkalarına vermek ya da internette yayımlamak, paylaşımın hukuka aykırı olması hâlinde suç oluşturabilir. Bu davranışlar özellikle Türk Ceza Kanunu’nun 135 ve 136. maddeleri kapsamında değerlendirilir.TCK m.135 kişisel verilerin hukuka aykırı... +Devamını oku
-
Yaralama Suçu ve Hukuki BoyutuTürk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında ele alınan yaralama suçu, bir kişinin vücut bütünlüğüne kasten zarar verilmesi anlamına gelir. TCK’nın 86. maddesinde düzenlenen bu suç, basit yaralama ve nitelikli yaralama olmak üzere ikiye ayrılır. Suçun oluşabilmesi için mağdurun bedensel veya ruhsal sağlığının bozulması gerekmektedir.Basit Yaralama Suçu ve CezasıTCK 86/1’e göre... +Devamını oku
-
Aile Düzenine Karşı SuçlarKötü muameleMadde 232- (1) Aynı konutta birlikte yaşadığı kişilerden birine karşı kötü muamelede bulunan kimse, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) İdaresi altında bulunan veya büyütmek, okutmak, bakmak, muhafaza etmek veya bir meslek veya sanat öğretmekle yükümlü olduğu kişi üzerinde, sahibi bulunduğu terbiye hakkından doğan disiplin yetkisini... +Devamını oku
-
Kişisel Mesajlaşmaların İzinsiz Paylaşılması ve İftira Suçu: Türk Hukuk Sisteminde Cezai ve Hukuki SorumlulukGirişDijital iletişim araçları üzerinden yapılan yazışmaların (WhatsApp, Telegram, Instagram DM, SMS vb.) izinsiz paylaşılması, tek başına dahi cezai ve hukuki sorumluluk doğururken; bu paylaşımın bir kişiye işlemediği bir suçu isnat etme amacı taşıması halinde durum daha ağır bir hukuki... +Devamını oku
-
Kıt'a sahanlığında veya münhasır ekonomik bölgedeki sabit platformların işgaliMadde 224- (1) Kıt'a sahanlığında veya münhasır ekonomik bölgede kurulmuş sabit bir platformu cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla ele geçiren, zapteden veya kontrolü altına alan kişi, beş yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) Bu suçun işlenmesi sırasında kişilerin... +Devamını oku
-
Devlet güvenliği ile ilgili belgeleri elinde bulundurmaMadde 339- (1) Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri veya yetkili makamların açıklanmasını yasakladığı ve niteliği bakımından gizli kalması gereken hususları elde etmeye yarayan ve elde bulundurulması için kabul edilebilir bir neden gösterilemeyen belgelerle veya bu nitelikteki... +Devamını oku
-
Yaralama Suçu ve Hukuki BoyutuTürk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında ele alınan yaralama suçu, bir kişinin vücut bütünlüğüne kasten zarar verilmesi anlamına gelir. TCK’nın 86. maddesinde düzenlenen bu suç, basit yaralama ve nitelikli yaralama olmak üzere ikiye ayrılır. Suçun oluşabilmesi için mağdurun bedensel veya ruhsal sağlığının bozulması gerekmektedir.Basit Yaralama Suçu ve CezasıTCK 86/1’e göre... +Devamını oku
-
Silâhlı örgütMadde 314- (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.(3) (Ek:2/3/2024-7499/11 md.) Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi,... +Devamını oku
-
Etkin pişmanlıkMadde 221- (1) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu nedeniyle soruşturmaya başlanmadan ve örgütün amacı doğrultusunda suç işlenmeden önce, örgütü dağıtan veya verdiği bilgilerle örgütün dağılmasını sağlayan kurucu veya yöneticiler hakkında cezaya hükmolunmaz.(2) Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten... +Devamını oku
-
Yaralama Suçları ve Cezaları: Türk Ceza Hukukuna Göre Detaylı İncelemeYaralama suçları, Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında bireylerin vücut bütünlüğünü koruma altına alan önemli suç tiplerinden biridir. Bu suçlar, failin mağdura fiziksel zarar vermesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Türk hukuk sisteminde, yaralama suçları basit ve nitelikli olmak üzere iki ana kategoride ele alınmaktadır. İşte TCK'... +Devamını oku
-
Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirmeMadde 281- (1) Gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla, bir suçun delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili olarak kişiye bu fıkra hükmüne göre ceza verilmez.(2) Bu suçun kamu görevlisi tarafından... +Devamını oku
-
Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK), ceza yargılaması sürecini düzenleyen kanundur. Ancak en çok işlenen suçlar, doğrudan Ceza Muhakemesi Kanunu’nda değil, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yer alır.Türkiye’de en sık karşılaşılan suçlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:En Çok İşlenen Suçlar Listesi (TCK’ya Göre)Hırsızlık (TCK 141-147)Dolandırıcılık (TCK 157-159)Yağma (Gasp) (TCK 148-150)Uyuşturucu veya... +Devamını oku
-
Yabancı devlet bayrağına karşı hakaretMadde 341- (1) Resmen çekilmiş olan yabancı devlet bayrağını veya diğer egemenlik alametlerini alenen tahkir eden kimseye üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.(2) Bu suçtan dolayı soruşturma ve kovuşturma yapılması, ilgili devletin şikayetine bağlıdır.
-
Başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılmasıMadde 268- (1) İşlediği suç nedeniyle kendisi hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmasını engellemek amacıyla, başkasına ait kimliği veya kimlik bilgilerini kullanan kimse, iftira suçuna ilişkin hükümlere göre cezalandırılır.[2]Etkin pişmanlıkMadde 269- (1) İftira edenin, mağdur hakkında adlî veya idari soruşturma başlamadan önce,... +Devamını oku
-
Telefon Numarası, Adres veya Fotoğraf Paylaşmanın CezasıBir kişinin telefon numarasını, ev adresini veya tanınmasını sağlayan fotoğrafını rızası dışında başkalarına vermek ya da internette yayımlamak, paylaşımın hukuka aykırı olması hâlinde suç oluşturabilir. Bu davranışlar özellikle Türk Ceza Kanunu’nun 135 ve 136. maddeleri kapsamında değerlendirilir.TCK m.135 kişisel verilerin hukuka aykırı... +Devamını oku
-
18 Yaşından Küçük Biriyle Cinsel İlişkinin Cezası18 yaşından küçük biriyle cinsel ilişkinin cezası, çocuğun 15 yaşını tamamlayıp tamamlamadığına, fiilin rızaya dayanıp dayanmadığına ve taraflar arasındaki ilişkiye göre değişir. Her olay doğrudan TCK m.104 kapsamında değerlendirilmez.Yaşa Göre Hangi Kanun Maddesi Uygulanır?DurumUygulanabilecek hükümTemel sonuçÇocuk 15 yaşını tamamlamamışsaTCK m.... +Devamını oku
-
Yasaklanan bilgileri teminMadde 334- (1) Yetkili makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklanmasını yasakladığı ve niteliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri temin eden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.(2) Fiil, Devletin savaş hazırlıklarını veya savaş etkinliğini veya askerî hareketlerini tehlikeyle karşı karşıya bırakmış ise faile beş yıldan on yıla kadar... +Devamını oku
-
Çocuğun soybağını değiştirmeMadde 231- (1) Bir çocuğun soybağını değiştiren veya gizleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) Özen yükümlülüğüne aykırı davranarak, sağlık kurumundaki bir çocuğun başka bir çocukla karışmasına neden olan kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır
-
MüstehcenlikMadde 226- (1) a) Bir çocuğa müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünleri veren ya da bunların içeriğini gösteren, okuyan, okutan veya dinleten,b) Bunların içeriklerini çocukların girebileceği veya görebileceği yerlerde ya da alenen gösteren, görülebilecek şekilde sergileyen, okuyan, okutan, söyleyen, söyleten,c) Bu ürünleri, içeriğine vakıf olunabilecek şekilde satışa veya... +Devamını oku
-
Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs Madde 288- (Değişik: 2/7/2012-6352/93 md.)(1) Görülmekte olan bir davada veya yapılmakta olan bir soruşturmada, hukuka aykırı bir karar vermesi veya bir işlem tesis etmesi ya da gerçeğe aykırı beyanda bulunması için, yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı hukuka aykırı olarak etkilemek amacıyla alenen sözlü veya yazılı beyanda bulunan kişi, elli günden... +Devamını oku
-
Türk Ceza Hukukunda Dolandırıcılık Suçu ve TCK 157. Madde Kapsamında Cezai SorumlulukTürk Ceza Hukukunda Dolandırıcılık Suçu Kavramına GirişDolandırıcılık suçu, Türk Ceza Kanunu'nda malvarlığına karşı işlenen suçlar arasında düzenlenmiştir.Bu suç, failin hileli davranışlarla mağduru aldatarak onun veya başkasının zararına menfaat sağlamasını içerir.TCK'nın 157. maddesi, basit dolandırıcılık... +Devamını oku